ABD ve Suud ordusu çocukların içinde olduğu servisi bombaladı

0
1889

10 Ağustos 2018 tarihinde Suudi Arabistan ve Abd öncülüğündeki koalisyona bağlı savaş uçakları, Yemen’in kuzeyindeki Sada vilayetinde çocukları taşıyan bir otobüsü vurdu. Saldırıda çoğu çocuk en az 50 kişinin hayatını kaybettiği, 77 kişinin de yaralandığı bildirildi.

Yemen’de Suudi Arabistan ve Abd öncülüğündeki koalisyonun katliamları sürüyor. Suudilere ait jetlerin dün (9 Ağustos) ülkenin kuzeyindeki Sada vilayetinde çocukları taşıyan bir otobüsü vurduğu bildirildi.

Husilere ait El-Mesira televizyonunun haberine göre, Sada’nın Dahyan kentinde çocukları taşıyan bir otobüsün hedef alındığı saldırıda, ilk belirlemelere göre çoğu çocuk 39 kişinin yaşamını yitirdiği, 51 kişinin yaralandığı belirtildi.

Ardından ölü sayısının 50’ye, yaralı sayısının ise 77’ye yükseldiği bildirildi.

ABD’li ünlü oyuncu Jim Carrey‘den de saldıraya tepkiler geldi;

“Ölenler arasında öğretmenler de var”

Suudi Arabistan ve ABD uçakları tarafından düzenlendiği öne sürülen saldırı sonucu hayatını kaybedenler arasında öğretmenlerin de olduğu aktarıldı.

Haberde ayrıca, otobüsün, Dahyan’daki bir çarşının ortasında hedef alınmasının ölü sayınının artmasına neden olduğu kaydedildi.

​Kızılhaç: “Onlarca ölü ve yaralı var”

Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC) ise sosyal paylaşım sitesi Twitter’daki hesabından yaptığı açıklamada, ekiplerinin olabildiğince fazla sayıda kişiyi kurtarmak için çalıştığına işaret ederek, Sada’daki hastanelerin teknik ekiplerle desteklendiğini belirtti.

ICRC, daha önce yaptığı açıklamada, Yemen’in kuzeyindeki Sada vilayetinde çocukları taşıyan bir otobüse düzenlenen saldırıda onlarca ölü ve yaralı olduğunu belirtmişti.

​Suudiler: “Uluslararası insancıl hukuka uygun”

Suudi Arabistan resmi ajansı SPA’nın haberine göre, koalisyon güçleri sözcüsü Albay Turki el-Maliki, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, “Sada vilayetinin hedef alınması, meşru bir askeri eylem” ifadesini kullandı.

El-Maliki, Suudi Arabistan’ın Cizan kentinde sivillere yönelik düzenlenen, ölü ve yaralıların olduğu saldırıya işaret ederek, eylemde bu saldırıyı planlayan ve uygulayan unsurların hedef alındığını ileri sürdü.

Sada’ya yönelik saldırının, “uluslararası insancıl hukuka ve teamüllere uygun” olduğunu savunan El-Maliki, koalisyon güçlerinin, “İran’a bağlı Husi militanların, çocukları savaşa seferber edilmesi ve savaş alanında bir araç olarak kullanılması gibi suç ve terör eylemleri” karşısında tüm tedbirleri alacağını söyledi.

El-Maliki ayrıca, “balistik füze atılması ve sivillerin hedef alınmasından sorumlu terör unsurları ve liderlerinin hesap vereceğini” belirterek, bunun, koalisyon tarafından sarf edilen “terör unsurlarının bölgesel ve uluslararası güvenliğe zarar vermesini engelleme çabaları” çerçevesinde yapılacağını aktardı.

BM’den saldırıya kınama ve soruşturma çağrısı

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin Yemen’deki saldırısını kınayarak “bağımsız ve hızlı bir soruşturma yürütülmesi” çağrısı yaptı.

Yemen’de tüm tarafların uluslararası insani hukuka saygı duymaları ve yükümlülüklerini yerine getirmeleri gerektiğini belirten Guterres, bu savaşa son vermenin tek yolunun müzakere edilmiş siyasi bir çözüm olduğunu vurguladı.

Guterres ayrıca, gerginliğin daha fazla tırmanmaması için tüm taraflara yapıcı bir şekilde siyasi süreçte rol alması çağrısı yaptı.