Konsoloslukta Kaybolmak-Yasin Aydoğan

0
2253

Belki başlığa konsoloslukta kaybolan insanlık demeliydik.

Cana kıymanın tüm tekniklerini keşfeden vahşi, insan suretinde tezahür eden zihniyetin tahlilini yapmak kolay değil.

Bu vahşi zihniyet tasarladığı, kurguladığı sanal oyunlarla, senaryosu hazırlanmış dizi ve sinema filimleri ile de zaten mantalitesini dışa vuruyor.

Teknolojik gelişmelerin baş döndürücü bir hıza ulaştığı günümüzde, yaşanan bazı hadiseler insanlığın geleceği adına hepimizi korkutuyor-ürkütüyor.

Gelişmiş teknik araçlarla küçük bir cismin-objenin (hatta uçan sineğin) gözlemlenebildiği kayıt altına alınabildiği modern zamanlarda, bir gazeteci  dünyanın gözü önünde girdiği  konsoloslukta kayboluyor-kaybolabiliyor.

Olay hepimizce malum. 60 yaşında cüssesi ile göz dolduran, fiziği yerinde biri, Suudi Arabistan vatandaşı gazeteci Cemal Ahmet Kaşıkçı, 2 Ekim’de ülkesinin Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’na giriş yapıyor, gerisi muamma, onlarca spekülasyon var ama şahıs kayboluyor.

Dedi ki, dediler ki, diyecek ki, diyecekler ki, muhtemelen, …ila ahir.

Yorum üstüne yorum.

Hep birlikte yoruluyoruz.

İnsan da insanlıkta her geçen gün azalıyor, kayboluyor.

Konsoloslukta bir adam kaybolmuş çok mu?

Vahşi zihniyet istese sineği bulur, çamura yatarsa deveyi kaybeder.

Şu an bunu görüyor gözlemliyoruz.

Yaşadığımız bu ve benzer tüm hadiselerde hep ahiretin varlığına, hesabın görüleceği gerçeğine imanım daha da artmış ve öte alemi Var Eden Allah Teala’ya daima hamdetmişimdir.

Bizce çok şey meçhul olabilir-kalabilir.

Ancak her şeyin en ince ayrıntısına kadar kaydedildiği haberi İlahi (mutlak haber) yüreklerimize su serpiyor.

“Sonunda tutulan kayıt (önlerine) konulur; bunun üzerine suçluların orada gördüklerinden dolayı dehşetle irkildiklerini ve şöyle dediklerini görürsün: “Vay gele başımıza! Bu nasıl bir kayıtmış ki küçük büyük dememiş, hepsini bir bir sayıp dökmüş!” Ve yapıp ettikleri her şeyi (kayda alınmış olarak) önlerinde bulurlar; zira senin Rabbin hiç kimseye haksızlık etmez.” (Kehf 49)

Yasin Aydoğan